DIVADELNÉ
OCENENIA
SEZÓNY

O NÁS

Divadelné ocenenia sezóny DOSKY sa od svojho založenia v roku 1996 stali najznámejšou cenou odovzdávanou na Slovensku v oblasti divadla. Sú jediným divadelným ocenením svojho druhu s TV prenosom na RTVS.

Ceny DOSKY udeľuje Asociácia súčasného divadla. Víťazi si so sebou odnášajú drevenú dosku s postriebreným štítkom, ktorú navrhol scénograf Aleš Votava a za ich realizáciu je zodpovedný akademický sochár Tomáš Lupták.

Ceny DOSKY sa udeľujú na základe ankety, do ktorej sa každoročne zapájajú desiatky divadelných kritikov, teoretikov, ale aj novinárov a publicistov. Ceny môžu byť udelené produkciám a výkonom všetkých žánrov, ktoré mali premiéru v minulej sezóne v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých divadelných druhoch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet i súčasný tanec. Ceny DOSKY sa udeľujú za umelecký výkon bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov.

Prvých 19. ročníkov sa konalo v Divadle Andreja Bagara v Nitre v rámci Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, od roku 2015 sa ceremoniál uskutočňuje v Bratislave.

Od roku 2015 sa spustilo aj online hlasovanie divákov o Divadlo sezóny, najprv bratislavského a od roku 2018 celoslovenského. V rovnakom roku sa v rámci ceremoniálu odovzdáva aj Cena Slovenského centra AICT - Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Cena vznikla v snahe upozorniť aj na tých, ktorí svoje úlohy hrajú mimo svetiel rámp a bez potlesku divákov.

Slávnostný ceremoniál Ceny DOSKY má formu samostatného divadelného predstavenia so špecifickou témou a štýlom, ktorého nevyhnutnou súčasťou je nadhľad a sebairónia divadelníkov. A aké budú tento rok? Nechajte sa prekvapiť.

štatút Ceny DOSKY

VÍŤAZI & NOMINOVANÍ

Najlepšia inscenácia

Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity, voľne podľa románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo

Friedrich Dürrenmatt: Fyzici, réžia: Jan Klata, Činohra Slovenského národného divadla

Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo Martin

Najlepšia réžia

Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo

Jan Klata za réžiu inscenácie hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadlo

Jiří Havelka za réžiu inscenácie Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin

Najlepší ženský herecký výkon

Tatiana Poláková za postavu Márie Stuartovej v inscenácii hry Fridrich Schiller: Maria Stuartová, Štátne divadlo Košice

Zuzana Konečná za postavu Anny v inscenácii hry Thomas Vinterberg, Mogens Rukov: Komúna, Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislava

Barbora Andrešičová za postavu Alexa Chandlera v inscenácii dramatizácie románu Anthony Burgess: Mechanický pomaranč, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Najlepší mužský herecký výkon

Peter Brajerčík za herecký výkon v inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo

Tomáš Grega za postavu Karola Duchoňa v inscenácii hry Jiří Havelku, Róberta Mankoveckého a kol.: Zem pamätá, Slovenské komorné divadlo Martin

Daniel Fischer za postavu Dionýza v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepšia scénografia

Michal Lošonský za scénografiu v inscenácii Joseph Heller: Hlava XXII, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Júlia Rázusová v spolupráci s Dianou Strauszovou za scénografiu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo

Justyna Łagowska za scénografiu v inscenácii hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepší kostým

Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, Činohra Slovenského národného divadla

Diana Strauszová za kostýmy v inscenácii hry Jána Palárika: Drotár, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Boris Hanečka za kostýmy v inscenácii Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica

Najlepšia scénická hudba

Martin Husovský za hudbu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity, voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo

Ivana Mer & Cristian Estrella za hudbu k inscenácii Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová: Pastierska symfónia, Divadlo Pôtoň, Bátovce

G-Bod a Danosť za hudbu k inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla

Peter Brajerčík a Júlia Rázusová za text k inscenácii Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo

Dramaturgia, réžia, kolektívny herecký výkon v inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Mária Danadová a Monika Kováčová za koncept a réžiu inscenácie Neviditeľní, Bratislavské bábkové divadlo

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla

Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová za choreografiu inscenácie 3x20 Ženy, Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica

Michal Gulán za tanečný výkon v postave 12-ročného Chaplina v inscenácii Daniel de Andrade, Carl Davis: Tulák Chaplin, Balet Slovenského národného divadla

Jozef Vlk za réžiu inscenácie Jób, Debris Company, Bratislava

Mimoriadny počin v oblasti hudobného divadla

Zi-Zhao Guo za postavu Otella v inscenácii opery Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica

Vinicius Kattah za hudobné naštudovanie opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Titusz Tóbisz za postavu Otella v inscenácii opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny

Divadlo Kontra Spišská Nová Ves

FOTOGALÉRIA

Photos by: Ctibor Bachratý

kreatívny producent: René Parák
scenár: Jozef Koleják
réžia: Alena Lelková
výtvarný koncept a kostýmy: Marija Havran
hudobné aranžmán piesní Píšte všetci modrým perom a Pocta Majakovskému: Jonatán “Pjoni” Pastirčák
choreografia: Ladislav Cmorej
účinkovali: Lucia Hurajová, Ladislav Kerata, Jonatán “Pjoni” Pastirčák, Katarína “Katarzia” Kubošiová, Silvia Soldanová, Daniel Žulčák, CreDance company: Ladislav Cmorej, Vladimír Frištik, Roman Majer, Marek Grega, Soňa Tatič, Adriana Pinková, Mia Majeriková, Mária Miklovičová
produkcia: Štefan Markuš, Silvia Šurinová, Adriana Balázsová
voice over: Adriana Straková
dramaturgia RTVS: Adriana Hanzelová
réžia prenosu RTVS: Ivan Hansman